Nors verslams su iššūkiais tenka susidurti nuolat, tačiau pastaraisiais metais jų tik daugiau. Esant aukštai infliacijai ir vykstant karui Ukrainoje verslai keičia susitarimus, tarp jų ir patalpų nuomos įkainius.
Neseniai žiniasklaidoje nuskambėjo atvejis, kai nuomos kaina buvo pakelta 19,7 procentų nuomotojui teigiant, kad pagal nuomos sutartį tai buvo padaryta dėl išaugusios infliacijos. Nuomininkas UAB „Krasta Auto“ teigia permokėjęs už nuomą, o nuomotojas UAB „OZO 10A“ sako, kad nuomininkas galėjo numatyti ekonominius pokyčius.
Kas yra teisus iš tiesų, komentuoja Aušrys Šliavas, advokatų kontoros COBALT patarėjas.
„Nors taškas šioje byloje dar nepadėtas, tačiau verslai gali rasti, ko iš šios situacijos pasimokyti. Tokioje ir kitose panašiose situacijose verta ieškoti kompromisinio sprendimo, nes gebėjimas susitarti sustiprina partnerių santykius ir pasitikėjimą bei dažnu atveju padeda pritraukti naujų klientų“, – sako A. Šliavas.
Vis tik, teisininkas pastebi, kad susitarti pavyksta ne visada. Todėl sudarant sutartį nuomininkui ir nuomotojui svarbu įsivesti savisaugos mechanizmus, susijusius su nuomos mokesčio indeksacija.
Kaip apsisaugoti nuomininkams ir nuomotojams?
Anot COBALT patarėjo, pastaraisiais metais paplito praktika sutartyse nurodyti mokesčio indeksavimo „lubas“, kurios yra naudingos nuomininkui. Jos nurodo maksimalias kasmetinių nuomos kainų svyravimo ribas, kurios gali siekti nuo 3 – 7 proc.
„Iš esmės procentų dydis atspindi pastarųjų keliolikos metų kasmetinių infliacijų vidurkius. Tačiau konkrečių procentų užfiksavimas nuomos sutartyse priklauso nuo šalių derybinės galios. Bendra tendencija rodo, jog kuo didesnį patalpų plotą ir kuo ilgesniam terminui nuomininkas nuomojasi, tuo jis turi didesnę derybinę galią išsiderėti žemesnes, pavyzdžiui, 3 – 5 proc. nuomos mokesčio „lubas“, – sako A. Šliavas.
Rečiau paplitusi, tačiau taip pat galima praktika – nustatyti ir nuomos mokesčio „grindis“, kurios naudingos nuomotojui. Tai yra minimalus kasmetinio indeksavimo dydis, kurį nustato nuomotojas, o nuomininkas su juo gali sutikti arba ne. „Grindys“ dažniausiai siekia 2 – 3 proc. ir taikomos nepaisant faktinio vartotojų kainų indekso pokyčio.
„Nuomos mokesčio „grindys“ įprastai taikomos paklausiems nuomos objektams, pavyzdžiui, patalpoms populiariuose prekybos centruose“, – pabrėžia patarėjas.
Patarėjas taip pat pastebi, kad nuomos mokesčio svyravimai bus mažesni, jei indeksacija bus siejama ne su Lietuvos infliacijos indeksu, kaip daroma dažniausiai, bet su Europos Sąjungos arba Euro zonos valstybių vartotojų kainų indeksais.